Vår halalstandard
Portfölj
Halal E-nummer
Portfölj
Halalcert. företag
Här hittar du en lista på de företag som är halalcertifierade av Islamguiden:

Portfölj


FAQ

Här hittar du svar på vanliga frågor om halal och haram. Om du inte hittar svar på dina frågor här så kan du alltid maila dem till oss på: halalsweden@gmail.com så ska vi hjälpa dig med ett svar insha Allah.

Alkohol används ofta som lösningsmedel i aromer i olika livsmedel, finns det ett halal alternativ till alkohol i detta fall?
  Ja, man kan använda sig av "propylenglykol" som är halal istället för alkohol.
 
Löpe som används vid framställning av ost, är det halal eller haram om det kommer från kalv eller får som inte är slaktade på ett islamiskt sätt?
  Löpe som kommer från dessa djur är halal även om de inte är slaktade på ett islamiskt sätt enligt Imam Abu Hanifah och Imam Malik.
Fatwa engleska   Fatwa arabiska

Läs mer om löpe på: http://www.svenskmjolk.se

 
Är löpe som kommer från gris halal?
  Nej, den är haram. Allt som kommer från gris oavsett om det för livsmedel eller annan användning är haram och ska undvikas.
Fatwa arabiska

Accepterar ni halalskalt med föregående bedövning?
  Ja, det gör vi i enlighet med lagskolorna Shafi och Hanafi dock under förutsättning att djuret inte dör innan snittläggning.
Källa

Är gelatin som kommer från gris halal? Hur ligger det till om gelatinet kommer från t.ex. kor eller får som inte är slaktade på ett islamiskt sätt?
  Gelatin som kommer från gris är haram och ska undvikas. Det samma gäller om gelatinet kommer från kor eller andra djur som inte är slaktade på ett islamiskt sätt.
Fatwa arabiska 1   Fatwa arabiska 2

Finns det några vegetabiliska ersättningar för gelatin?
  Ja, det finns följande vegetabliska ersättningar:
Alginater (E 400-405), Agar (E 406), Karragenan (E 407), Fruktkärnmjöl (E 410), Guarkärnmjöl (E 412), Pektin (E 440), Kelp.

Mer om dessa ersättningar

Är kräm eller Gel som innehåller animalisk gelatin från gris eller djur som inte är halalslaktade halal att använda?
  Om gelatinet kommer från gris eller från djur som inte är halalslaktt så är det haram att använda det.
Fatwa arabiska



















Halal-
certifieringsorgan
i Sverige


ihc